Chroniczne picie alkoholu – czy to uzależnienie?

Chroniczne picie alkoholu – czy to uzależnienie?

21 grudnia 2016 0 przez Gargamel115

Uzależnienie od alkoholu jest tematem społecznym oraz wyraża się zaburzeniami które polegają na utracie panowania nad dozą przyjmowanego alkoholu, a w związku z tym nad swoim życiem. Czerpią z niego osoby w rozmaitym wieku, w podobny sposób kobiety, jak i mężczyźni. Rozpoczyna się od picia dla przyjemności, aż do chwili, kiedy jednostka pojmuje, iż łagodzi on dodatkowo uciążliwe nastroje. Występujące braki w pamięci to pierwsze symptomy przestrzegające przed fazą najgorszą, która to wyraża zgubę kontroli nad piciem.

Nader często cierpi na tym bliska rodzina, praca, majątek oraz zdrowie. Alkoholizm jest chorobą, która nieustannie postępuje a także ma możliwość prowadzić w skrajnych sytuacjach nawet do śmierci, w przypadku gdy osoba uzależniona nie podejmie właściwej terapii. Jedną z takich są zrzeszenia Anonimowych Alkoholików, które są nieprzymusowe oraz mają na celu uchronienie stanu wstrzemięźliwości swojej a także wspomaganie innych osób z kłopotem alkoholowym. Niewątpliwie poparcie bliskich członków rodziny jest w takim samym stopniu istotne. Poczucie, że nie pozostało się w pojedynkę z kłopotami a także chorobą alkoholową.


Z myślą o osobach chorych została zaprojektowana także aplikacja mobilna „Nie piję, nie biorę”. Ulokowany w niej kalendarz trzeźwości pozwala na dodawanie wszelkiego dnia miesiąca kolorem zielonym (dni we wstrzemięźliwości) i czerwonym (niezachowanie wstrzemięźliwości), a zbiór porad w postaci dwunastu kroków i dwunastu zwyczajów ustanowionych przez Anonimowych Alkoholików pomagają jednostce uzależnionej zwalczenie choroby alkoholowej. Mobilny Anioł Stróż to również fundamentalny program HALT ustanawiający główną część filozofii zdrowienia. Aplikacja przesyła trzy oznajmienia: o dobie bez picia/brania, programie HALT oraz upomnienie o zaznaczeniu dnia w kalendarzu. Do tego wizualizuje osobie uzależnionej statystyki i dodatkowo motywuje obdarowując medalami za zachowanie trzeźwości.
Jakikolwiek sposób jest właściwy, by uwolnić się od nałogu a tym samym uzyskać kontrolę nad własnym życiem.