Co musisz wiedzieć na temat rozliczenia podatku.

Co musisz wiedzieć na temat rozliczenia podatku.

7 kwietnia 2017 0 przez Gargamel115

Pracując za granicą musimy tak samo rozliczyć się z uzyskanych dochodów, jak wykonujemy to w kraju. Polacy zarabiający w Norwegii także muszą odprowadzić podatek. Rozliczenie podatku z Norwegii nastręcza wielu osobom trudności. Należy bowiem osiągnąć zatwierdzone wytyczne, by nie było potrzeby opłacać specjalnego podatku w Polsce.

Podstawą do rozliczeń dochodów zza granicy jest polska regulacja o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Polska zawarła w tym zakresie z Norwegią konwencję, by ustrzec się powtórnego opodatkowania dochodów. Jednocześnie chodzi o ucieczke od płacenia podatków. Przychód pochodzący z Norwegii rozliczany jest w naszym kraju zgodnie z polskim prawem podatkowym, bez względu na to, gdzie ów zysk został uzyskany. Taka sytuacja dotyczy polskich rezydentów skarbowych, innymi słowy ludzi posiadających miejsce zamieszkania na obszarze polski, mających w naszym kraju ośrodek biznesów życiowych lub mieszkających w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

zwrot podatku z Norwegii

Pracując w Norwegii jednak zatrudniony płaci również tam podatek dochodowy od wynagrodzenia. Znaczy to, że z jego pensji odliczana jest adekwatna kwota, jaką pracodawca przesyła do organu podatkowego. Potem – podobnie jak w Polsce – trzeba po zakończeniu roku skarbowego wysłać roczne zeznanie podatkowe do norweskiego urzędu skarbowego. Warto dokładnie zaznajomić się z procedurą wysyłania zeznań, ponieważ niezwykle prawdopodobne jest, że pracownikowi będzie przypadał zwrot podatku z Norwegii.

Od prawnego dochodu zdobytego w Norwegii potrącana jest zaliczka na należność podatkową wysokości 28% a także składka na poliy społeczne wielkości 7,8% dochodów. Część albo nawet pełna kwota jest nieraz oddawana na rachunek rozliczeniowy podatnika. Wynika to z faktu, iż w Norwegii używanych jest wiele ulg podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku. Jeśli chcemy uzyskać zwrot podatku z Norwegii, należy zwrócić się o pomoc w rozliczeniu do firm specjalizujących się w składaniu tego rodzaju zeznań.