Jakie warzywa posadzić w ogródku?

2 czerwca 2023 Wyłączono przez Gargamel115

Warzywa jednoroczne

Jeśli chcesz cieszyć się urodzajem warzyw w swoim ogródku, warto zacząć od uprawy warzyw jednorocznych. Do najpopularniejszych należą pomidory, papryka, ogórki i bakłażany. Wszystkie te warzywa można łatwo uprawiać w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Najlepiej sadzić je na przełomie maja i czerwca, aby mieć pewność, że zdążą dojrzeć przed nadejściem mrozu.

Ponadto warto posadzić również kalafiora, brokuły, kapustę oraz sałatę. Te warzywa są łatwe w uprawie i dostarczają dużo witamin. Możesz je sadzić już w marcu lub kwietniu, a zbiory możesz spodziewać się już po kilku tygodniach.

Warzywa dwuletnie

Jeśli masz więcej czasu i chcesz cieszyć się plonami przez dłuższy okres czasu, warto posadzić również warzywa dwuletnie. Do takich warzyw należy głównie fasola oraz groch. Nasiona tych roślin należy wysiać na początku maja lub na przełomie maja i czerwca. Zbiory możesz spodziewać się dopiero po roku.

Kolejnymi warzywami dwuletnimi są również cebula oraz czosnek. Te warzywa można sadzić już od września do listopada. Cebulę i czosnek można hodować zarówno w doniczkach jak i bezpośrednio w gruncie. Zbiory będzie można zebrać dopiero po roku.

Warzywa trwałe

Jeśli chcesz mieć stały dostęp do świeżych warzyw, warto posadzić również warzywa trwałe. Do takich warzyw należy głównie marchew oraz buraki ćwikłowe. Nasiona tych roślin należy wysiać na przełomie marca i kwietnia lub na początku maja. Zbiory będzie można zebrać już po kilku miesiącach.

Kolejnymi warzywami trwałymi są również seler oraz pietruszka. Te warzywa można sadzić już od marca do maja. Seler i pietruszka mogą być hodowane zarówno w doniczkach jak i bezpo