Nieco podpowiedzi odnośnie do stawiania zbiornika wodnego

Nieco podpowiedzi odnośnie do stawiania zbiornika wodnego

8 stycznia 2018 Wyłączono przez Graniczna

Najpopularniejszym sposobem na włanoręczne postawienie oczka wodnego w ogrodzie jest uformowanie go z prawidłowej folii. W zamyśle zastrzeżenia schludnego wyglądu oczka a także odpornego uszczelnienia go, wypada to zdziałać nadzwyczaj pieczołowicie oraz dokładnie. W początkowym momencie konstruowania oczka należy wyselekcjonować właściwy typ sprężystej wykładziny, która będzie wodoszczelną przegrodą pomiędzy glebą a zawartością oczka. Zanim dokonamy zakupu, powinno się określić zakres pojemnika a także jego szkic, gdyż te dwa faktory bezpośrednio ingerują na materiał, z którego winien on pozostać utworzony. Przy wsparciu określania szkicu oczka nadaje się do tego aby być uczynny gumowy wężyk lub sznurek. Po wyznaczeniu konturu należy dokonać pomiaru ustalonego terenu – jego długość oraz szerokość a także głębokość, jaką chcemy, by miało oczko. Następnym etapem bywa wyznaczenie wymiarów wykładziny.

Folia na oczko wodne

Folia na oczko wodne musi posiadać długość zasobnika oraz na dodatek musi pozostać przedłużona o dwukrotną jego głębokość. Wzorcowo: o ile zbiornik ma 1 metr rozciągłości plus 1 m ojemności, długość folii ma mieć 3 metry. Powinno się doliczyć także kilkanaście ponadplanowych centymetrów, żeby nie okazała się nazbyt krótka. Folia do oczka wodnego musi być tak szeroka jak zasobnik i na dodatek rozbudowana o dwukrotną jego pojemność – tak samo jak w wypadku rozpiętości. W takim przypadku także pożądane byłoby kupić trochę szerszy podkład – starczy parę czy też kilkanaście specjalnych cm.

Owe ponadplanowe centymetry sprzyjają do ubezpieczenia skraju przed cieknięciem. Folia do oczek wodnych bywa stosunkowo tania, a ponadto banalna w użyciu, co umożliwia wybrane modelowanie dna zasobnika. Niestety wytrzymałość każdej folii jest obniżona. W największym stopniu mocne są podłoża z sztucznej gumy, to znaczy tzw. butylu. Ich solidność ocenia się na circa 40 lat.