Uprawa borówki amerykańskiej – na czym polega?

11 października 2018 Wyłączono przez Graniczna

Borówka amerykańska zwana również borówką wysoką jest krzewem dorastającym do wysokości 2 m z rodziny wrzosowatych. Roślina daje niebieskie owoce z jasnym, zielonkawym miąższem bogate w witaminy i mikroelemety. Borówka amerykańska dobrze radzi sobie w naszym klimacie, jest odporna na choroby i szkodniki, nie wymaga oprysków.
Jak przedstawia się uprawa borówki amerykańskiej?

Borówce amerykańskiej należy zapewnić kwaśne podłoże o wysokiej zawartości próchnicy. Ziemia powinna być przepuszczalna i wilgotna. Rośliny należy sadzić w miejscach słonecznych i zacisznych, gdzie podłoże szybko się nagrzewa. Do nasadzeń borówki amerykańskiej należy wybierać zdrowe rośliny kupione najlepiej w sprawdzonej szkółce. Powinny mieć dobrze rozwinięty system korzeniowy, co zapewni przyjęcie się roślin i szybszy okres owocowania.

Krzewy borówki amerykańskiej powinno się sadzić w odległości co najmniej półtora metra, o parę centymetrów głębiej niż rosły w szkółce. Rośliny z tzw. nagim korzeniem można sadzić wiosną lub jesienią. Posadzone jesienią należy zabezpieczyć przed mrozem. Krzewy zakupione w pojemnikach można sadzić również latem.
	uprawa borówki amerykańskiej
Krzewy borówki amerykańskiej wymagają systematycznego podlewania oraz nawożenia. Pierwsze nawożenie należy przeprowadzić wiosną, nawozem przeznaczonym dla borówek, a następnie zabieg ten powtórzyć dwukrotnie. Gleba wokół krzewów powinna być zabezpieczona przed wysuszeniem. W tym celu najlepiej wokół krzewu rozłożyć ściółkę, sprawdzi się tu zwłaszcza torf wysoki, trociny drzew iglastych lub kora. Ściółka powinna być rozłożona wokół krzewu w promieniu 50-80 cm o grubości do 5 cm. Należy ją co roku uzupełniać.

Krzewy borórek amerykańskich wymagają cięcia. W pierwszym okresie wzrostu krzewu, przez okres około 3 lat będzie to jedynie usuwanie słabych i chorych pędów. Poczynając od czwartego roku, należy przeprowadzać cięcie prześwietlające. Pobudzi ono wzrost krzewu i zapewni intensywność owocowania. Pędy wycina się wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji rośliny. Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach 2- i 3-letnich, usuwa się więc najstarsze pędy. We właściwie prowadzonym krzewie borówki amerykańskiej powinna się znajdować tylko nieliczna grupa pędów głównych.